Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wentylacja z odzyskiem ciepła w Opałku

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-06-17

Wczoraj zakończyliśmy drugi etap związany z uruchomieniem wentylacji wymuszonej w domu czyli firma na zakończenie rur (w domu)  pozakładała kratki i anemostaty wywiewne i nawiewne , na zewnątrz osłony na czerpnię i wyrzut powietrza oraz zainstalowała i uruchomiła centralę wentylacyjną.  Oczywiście fizyczna instalacja anemostatów i centrali to jedna rzecz a drugą jest skonfigurowanie systemu wentylacyjnego i dokonanie pomiarów wydajności. Wszystko to musi być zgodne z normą ( tu zacytuje)  PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie. Pozwoliłem sobie na cytat aby uzmysłowić osobom budującym  ,że pewne rozwiązania stosowane w Naszych domach POWINNY się mieścić w normach . Dotyczy to również zasad wentylacji budynku. A takich norm na pewno nie spełnia wentylacji grawitacyjna.

Nie będę tu ponownie przytaczał argumentów za i przeciw wentylacji wymuszonej ( wentylacji z odzyskiem ciepła)  i wentylacji grawitacyjnej. Informacji na ten temat jest masa i są dostępne powszechnie w Internecie i praktycznie w każdym numerze czasopism budowlanych np. Budujemy Dom.

W każdym bądź razie osobiście popieram i zgadzam się z tymi , którzy uważają taki rodzaj wentylacji za wymóg a nie kaprys w nowoczesnym budynku mieszkalnym.

A teraz kilka zdjęć :

1. Anemostat wywiewny ( firmy DEC) - zastosowanie - pomieszczenia "brudne" - łazienki , garderoba , kuchnia

mojabudowa.pl - blog budowlany

 

2. Anemostat nawiewny (firmy DEC)  - zastosowanie - pomieszczenia "czyste" -  salon , sypialnie

mojabudowa.pl - blog budowlany

3. Wrzutnia i czerpnia ( tak samo wyglądają ale są to oczywiście oddzielne kanały)

mojabudowa.pl - blog budowlany

4. Sterownik wentylacji

mojabudowa.pl - blog budowlany

5. Centrala wentylacyjna

mojabudowa.pl - blog budowlany

Uwaga dla estetów : jest możliwość wyboru koloru anemostatów nawet z palety kolorów RAL , jeśli kogoś razi kolory biały .

Uwaga dla oszczędnych : dobrze wykonana instalacje wentylacyjna kosztuje. Na którymś z blogów spotkałem sie z informacją o wykonaniu całej instalacji z rur spiro . Taką firmę trzeba od razu wygonić z placu budowy. Ponadto pewne wyliczenia nt. oszczędności z tytułu stsosania takiej wentylacji należy podzielic przez 2 i byc może wtedy będzie miało to jakis sens.

O innych wadach i zaletach będę mógł cos więcej napisac po jakims okresie eksploatacji.

10Komentarze
Data dodania: 2010-06-17 09:43:18
koszt
Witam też palnuję rekuperację w swoim domku - czy możecie napisac o kosztach instalacji - w rozbiciu na na koszt projektu instalacji , materiałów , wykonania, pomiarów , regulacji. Obecnie jesten na etapie zakupu kominów i zastanawiam sie nad liczba kanałów wentylacyjnych przy tych kominach - do kominka dostawie chyba jedna wentylacje aby podpiąc okap kuchenny - rekuperacja chyba tego nie uwzględnia a do kotłowni ( tam nie bedzie went mechanicznej ) zgodnie z przepisami minimum 2 wentylacje grawitacyjne - do garażu i do kotłowni . Proszę o odpowiedź Pozdrawiam
odpowiedz
baczki  
Data dodania: 2010-06-17 09:50:03
zgadzam się z wami, wentylacja mechaniczna to bardziej wymóg niż kaprys:)
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-17 10:24:32
Do kolargola
Co do kosztów to mogę Cie jedynie odesłać do mojego wykonawcy. Mysle ,że nie było by problemów aby na podstawie rzutów pomieszczeń wykonać ofertę dla Waszego domu. Kontakt - na blogu - link pt. Wykonawca wentylacji mechanicznej. Co do kominów - w kuchni zrezygnowaliśmy z podpinania okapu do komina, pozostaliśmy przy pochałaniaczu. Jeśli zdecydujesz sie podpinać okap to oczywiście tam musi byc komin do którego będzie można dołączyć rurę. garaż i kotłownia sa wentylowane wyłącznie grawitacyjnie. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-17 10:40:24
Mam pytanie odnośnie wentylacji
Dlaczego uważasz że rury spiro się nie nadaja? Przecież większość wentylacji wykonuje się z rur spiro
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-17 10:48:15
Może faktycznie nieprecyzyjnie
napisałem odnośnie rur spiro. Nadają się oczywiście ale nie na całość kanałów a na tylko na koncówki kanałów jako przewód elastyczny. Większość instalacji winna być wykonana ( przynajmniej tak mnie informowała mój wykonawca) przewodami sztywnymi czyli po ludzku tłumacząc metalowymi rurami tak aby zmniejszać opory powietrza w przewodach. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-18 08:07:25
A uściślając:)
Rura Spiro to rura metalowa sztywna, natomiast rury giętkie , elastyczne to tzw Flex, ale co racja to racja Fleksy tylko na końcówki. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-18 08:18:44
Uściślający ma rację :)
przyznaję się do pomyłki. Myślałem o zupełnie innym typie rur co oczywiście mnie nie tłumaczy :) Jest dokładnie tak jak napisała domwtymianku-budująca. Dziękuję za sprostowanie i pozdrawiam :)
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-25 10:51:21
Schody
Witam serdecznie. Jeśli to możliwe to bardzo proszę o podanie kwoty jaką zapłaciliście za przepiękne schody.
odpowiedz
teluski  
Data dodania: 2010-07-05 23:57:12
schody
ponawiam pytanie kasi i krzysia dotyczące ceny za schody. bardzo mi się podobają.
odpowiedz
Data dodania: 2010-07-06 14:14:47
Jesli chodzi ocenę schodów
to pozwolę sobie odesłać do mojego wykonawcy - p. Robert z firmy Mahoń. Miły i kontaktowy człowiek i na pewno jesli już zakładali schody w Opałku będą mogli taki wstępny kosztorys przygotować od reki. Z cena nie ma co strzelać bo zależy od wybranego drewna , wybarwienia itd. Pozdrawiam
odpowiedz

Skończyliśmy malowanie.

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-06-08

Dzięki pomocy mojego szwagra i brata udało się w trzy dni pomalować cały dom . Z tym ,że ściany były wcześniej przygotowane do malowania tj. zostały przetarte , gdzie potrzeba przegładzone gładzią i dwukrotnie zagruntowane ( do gruntowanie używany był Dekoral , jeśli mnie pamięć nie myli taki jak w tym linku -->

http://allegro.pl/item1061012975_dekoral_akrylowa_farba_emulsyjna_polinak_1l.html ) . W innym przypadku takie tempo prac nie było by możliwe - oczywiście myśle tu o pracy własnoręcznej . Kilka uwag natury technicznej dla tych , którzy jeszcze są przed a pmają w planach wykonać malowanie własnymi siłami :

1. Jeśli chodzi o ilości bo to jest dość istotne - poszło ok. 55 litrów białego matowego Beckersa ( taki jaki sprzedaje Castorama) , 2,5 litra lawendowego Beckersa ( na dwie ściany jednego z pokoi) i 1 litr czerwonego Duluxa na komin. Ale jeszcze raz podkreślę : podana powyżej ilość farby zostało wykorzystana PO  WCZEŚNIEJSZYM  GRUNTOWANIU ŚCIAN. Zdecydowaliśmy się praktycznie na 90% powierzchni pozostawić kolor biały jako najbardziej uniwersalny i pasujący do wszystkiego. Jeśli chodzi o moją amatorską opinię nt. jakości farb to bez wątpienia biały Beckers  był trafionym wyborem. Farba bardzo wydajna , dobrze kryjąca i szybko schnąca .

Kolorowy Beckers to z kolei farba która łatwiej wybacza błędy przy malowaniu i niewprawioną rękę. O ile z Duluxem ( kolorowym podkreślam ) były problemy aby na malowanej powierzchni nie było widać śladów wałka o tyle nie było takich problemów z Beckersem. Naprawdę warto to wziąść pod uwagę aby później nie złościć się .

2. Warto się zaopatrzyć w małe widerko gotowej masy szpachlowej  np. takiej jak w linku poniżej lub dowolnie innej

http://www.artbud.pl/Gotowa_Masa_Szpachlowa_Finisz_do_wykanczania_powierzchni_scian_i_sufitow_i_spoinowania_plyt_g_k_1szt25kg-9189.html

Zdecydowanie ułatwia to  i przyspiesza proces malowania ponieważ jeśli zajdzie potrzeba miejscowego wygładzenia lub zaszpachlowania dziurki nie trzeba za każdym razem dorabiać gładzi.

3. Zdecydowanie odradzam zakupy najtańszych folii malarskich - są to pieniądze wyrzucone w błoto. Folie te są bardzo cienkie i więcej jest z Nimi kłopotu niż jakiegokolwiek pożytku.

4. Przy malowaniu farbami akrylowymi z dodatkim lateksu taśmy papierowe zrywamy po pierwszym malowaniu kiedy farba jest jeszcze mokra. Jeśli nie możemy byc zaskoczeni kiedy farba będzie odchodzić z taśmą . Niestety.

5. Taśmy papierowe warto kupić o kilku szerokościach ; na początek wystarczy tyle ile mniej więcej tyle wynosi obwód wszystkich okien .

6. Jeśli nie będziemy malować sami warto dla każdej osoby przygotować następujący zestaw :

- kuwetę 25 cm ;

- dwa wałki 18-25 cm do farb akrylowych - jeden do białej farby drugi do koloru ,

- jeden krótki  5-7 cm wałek do miejsc , do któych nie dojdziemy dużym wałkiem ;

- zestaw pędzlli taki np. jak w linki poniżej

http://allegro.pl/item1040317662_zestaw_pedzli_pedzel_malarski.html

7. Z ram okiennych czy futryn czyścimy farbę na bieżąco żeby później nie męczyć się z czyszczeniem .

8. Gdyby był problem z usunięciem farby można spróbować delikatnie przetrzeć powierzchnię  ROZCIENCZALNIKIEM - patent mojego Pana od płytek.

Potem pozostaje podziwiać własnoręcznie wykonaną pracę we własnym domu :)

8Komentarze
baczki  
Data dodania: 2010-06-08 12:19:43
skopiowałam sobie wasz wpis na dysk, będzie jak ulał za kilka miesięcy:) Dzięki wielkie!!
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-08 12:23:40
Superwpis! Warto wiedziec o takich rzeczach przed malowaniem ;) Ja też będę miała w większości domu białe ściany, ewentualnie jasnoszare. Czekam na fotki!
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-08 13:15:14
Wpis lekko poprawiełm
To oczywiście nie są żadne prawy objawione praktycy którzy na co dzień malują dobrze o tym wszystkim wiedzą. Ale amatorzy muszą się tego nauczyć :)
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-08 13:55:43
super praktyczny wpis dziekujemy:D
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-08 15:40:13
pewnie z takiego wpisu i my skorzystamy :)
odpowiedz
annamj  
Data dodania: 2010-06-10 14:37:37
Drzwi
Mam pytanie, czy kolor drzwi wewnętrznych macie taki sam na piętrze i na parterze? Jak się to komponuje z ciemnymi oknami?
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-10 14:49:29
Do annamj
Nie nie jest taki sam. Dół dopasowaliśmy do koloru schodów - kolor drzwi to dąb palisander. Górę dopasowaliśmy do parkietu - drzwi sa koloru jesionu. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-10 14:51:40
Co do komponowania się
z ciemnymi oknami. Cały parter został pomalowany na biało tak by nie wprowadzać jeszcze jakiegoś dodatkowego koloru. Kwestia "spasowania" to jeszcze kwestia dodatków jakie się zastosuje - np. zasłony czy firany
odpowiedz

Powoli zbliżamy się

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-06-01

do podsumowania prac wykończeniowych których finałem będzie przeprowadzka. Którą oczywiście planujemy zgodnie z zasadą na środe lub sobotę. Co w międzyczasie zrobiliśmy:

- położyliśmy kostkę brukową z przodu posesji ; tą wcześniejsza inwestycję wymusiło na Nas wszędobylskie błoto pojawiające sie praktycznie po każdej większej ulewie. A czego jak czego deszczu w tym roku nie brakuje. Dla przypomnienia - kostka to Classico kolor liść jesieni firmy Semmerlock. Kostka jest położona w sposób jak najbardziej tradycyjny bez żadnych wzorów czy też wywijasów i prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze.A przede wszystkim spełnia swoje zadanie - do domu można podjechać autem czy też wejść na posesję bez ubrudzonych butów. Jeszcze tylko jedna uwaga techniczna. Warto pomyśleć nawet kłądąc kostkę na suchym i twardym terenie o odpowiedniej podbudowie pod kostkę . My kupiliśmy wywrotkę kamienia , który jest kładziony pod budowę dróg. Został on zagęszczony i i ubity i dopiero następna warstwa to był żwir z cementem. Z kostką położoną na tak przygotowanym podkładzie przynajmniej teoretycznie  nie powinno być żadnych problemów. Podkład na zdjęciu poniżej

mojabudowa.pl - blog budowlany

 

I jeszcze jedna zmiana w stosunku do założeń : planowalismy wokół budynku 50 cm opaske z drobnych białych kamieni. Ostatecznie po dyskusji zdecydowaliśmy się dosunąć opaskę z kostki do styropianu natomiast ok.  pół metra od opaski planuję rozłożyć wąż drenarski tak by woda nie podchodziła pod kostkę. Zdjęcia kostki poniżej

mojabudowa.pl - blog budowlany

mojabudowa.pl - blog budowlany

 

- zakończyliśmy kładzenie parkietów na piętrze. Efekt mogę podsumowac jednym słowem - super i zgodnie z Naszymi oczekiwaniami. Już tej chwili zarysowuje się w domu taki podział na bardziej oficjalny , reprezentacyjny parter budynku i bardziej kameralne i przytulne piętro. Jeśli ktoś zastanawia się co na podłogę z czystym sumieniem mogę polecić inwestycje w drewno. Nie w panele niekoniecznie w deskę tylko właśnie w drewniana klepke parkietową. Może to z lekka staroświeckie ale jestem pewien ,że efekt przekonałby każdego malkontenta. Oczywiście : bez żadnych udziwnień typu deska na ogrzewaniu podłogowym bo takie połączenie moim zdaniem mija się kompetnie z celem. Na zdjęciu poniżej jeden z pokoi

mojabudowa.pl - blog budowlany

 

- jesteśmy w trakcie prac wykończeniowych generalnie w całym domu : malowanie , galzura i terkatora w łazienkach , czekamy na kuchnie , szafe wnękową itp.

To co zostanie na jesień to podbitka - kolor złoty dąb i tynk na zewnątrz - firmy Kreisel , ziarno 2 mm , najprawdopodobniej silikatowo-silikonowy oraz obłożenie schodów i tarasu klinkierem.

Przed tynkiem planuję jeszcze wykonać przygotowanie pod dwie drobne inwestycje na zewnątrz domu :

1. zawór wyprowadzony na zewnątrz domu na ogród zostanie doprowadzony do skrzynki , w której kiedyś docelowo będzie zainstalowane elektrozawory do podlewania ogrodu. Chcemy to zrobić teraz tak by można później bez przeszkód kłaść tynk na budynku lub też położyć wokół budynku opaskę z kostki. Ta skrzynka czy może też studzienka wygląda jak w linku poniżej

http://nawadnianiekris.pl/Studzienka_JUMBO-91.html  (przykładowo oczywiście)

2. wprowadziny do kotłowni rurki niezbędne do późniejszej inwestycji w kolektory słoneczne. Zdecydujemy się jednak nie na kolektory na dachu a raczej na kolektory wstojące w ogrodzie ze sterownikiem który będzie automatycznie zmieniał położenie kolektorów. Ale to jeszcze sa nieskonkretyzowane plany.

 

5Komentarze
baczki  
Data dodania: 2010-06-07 16:05:36
z tą środą lub sobotą to serio??;)
odpowiedz
Data dodania: 2010-06-07 19:17:46
Serio serio :)
Jak najbardziej :)
odpowiedz
baczki  
Data dodania: 2010-06-08 08:59:29
no racja, takich żartów się nie robi;))
odpowiedz
baczki  
Data dodania: 2010-06-08 09:01:06
Aaa!! I gratuluję etapu:))
odpowiedz
jolaa-k1
Data dodania: 2010-06-13 12:46:49
Pytanie o możliwość obejżenia domu OPAŁEK
Witam, Mam na imie Jola.Wraz z meżęm zdecydowaliśmy sie na budowe domu Opałek,jednak przed ostateczna decyzja i pewnym zmianami które my chcielibysmy wprowadzić do projektu chcieliśmy sie Państwa zapytać czy moglibyśmy zobaczyc na żywo Pństwa dom.My mieszkamy w woj.łodzkim-Wieluń.Mój emil jolaa-nk@wp.pl
odpowiedz
emilaradek
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 361220
Komentarzy: 232
Obserwują: 80
On-line: 9
Wpisów: 90 Galeria zdjęć: 246
Projekt OPAŁEK 2G
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Łódzkie
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2014 grudzień
2014 maj
2013 maj
2011 lipiec
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 styczeń
2010 październik
2010 wrzesień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj
2010 kwiecień
2010 marzec
2010 luty
2010 styczeń
2009 grudzień
2009 listopad
2009 październik
2009 wrzesień
2009 sierpień
2009 lipiec
2009 czerwiec
2009 maj
2009 kwiecień
2009 marzec
2009 styczeń
2008 listopad
2008 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników