Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Urządzenia

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-07-23

Na koniec podsumowania budowy kilka słów na temat wyposażenia i urządzeń. Tylko kilka i tylko o kilku elementach , które znajczęściej użytkujemy i cos można juz na ich temat napisać :

1. Kotłownia

Uzdatniacz  ( zmiękczacz) wody - pisałem wcześniej ale napisze raz jeszcze. Fajna i w sumie nie droga sprawa a dzięki niemu mamy miękka wodę w całym domu.  Do urządzenia wsypujemy sól przemysłową w tabletkach , ustawiamy podstawowe paremetry w tym okres w dniach  między płukaniem wody i już. I jest różnica wyczuwalna w tym co mieliśmy w kranie przed i teraz .

Odkuracz centralny VacuMaid - a szczególnie szufelki w przedpokoju i kuchni. Bardzo praktyczna i wygoda sprawa.

2. Kuchnia

Zlew fragranitowy Franke - zgadzam się ze wszystkimi pozytywnymi opiniami znalezionymi na forach. Ten zlew sie po prostu nie brudzi i naprawdę warto kupić taki ( tej lub inne firmy) niz stalowy.

Młynek do odpadów Franke - następna fajna sprawa. Fakt ,że mielismy z nim problem , bo po 3 dniach użytkowania popsuł się ale serwis stanął na wysokości zadania. Przyjazd na miejsce 20 minut żeby odkręcic stary i zamontowć nowy i już.  Natomiast jak zacznie się go użytkować i wejdzie człowiekowi w nawyk wrzucanie wszystkich obierek z warzyw, ziemniaków po obiedzie  klusek itp zamiast kiszenia tego w koszu na śmieci to trudno później się odzwyczaić

Drewnianie fronty w kuchni - napierw wybraliśmy fronty z mdf-u później w ostaniej chwili zamieniliśmy na drewniane. I to był strzał w dziesiatkę. Wizualnie fronty drewniane prezentuja się dużo lepiej i jeśli ktos lubi kuchnie klasyczne niech się nie zastanawia.

3. Salon

Zuzia - kominek firmy Kratki - dla wszystkich . I dla palących okazyjnie i dla palących w sposób ciągły. U nas zimą spaliliśmy w Nim 6 mp drewna i 2 mp brykietu a komienk po prostu zdał egzamin.

Gres na podłodze - opinie są różne ale ja uważam to za trafiony pomysł. Bez stresu można wchodzic w butach do salonu pies tego nie podrapie komfort dla nóg podczas upałów.

4. Łazienki

Ceramika i mebla łazienkowe firmy Koło - polecam. A szczególnie ceramikę z powłoką Reflex. To naprawdę się sprawdza i łatwiej sie myję wanny lub sanitariaty.

Kabiny prysznicowe Sanplast - też polecam. Byc może opinia będzie zależała od modelu ale w Naszych kabinach wystarczy po kapieli przetrzeć ręcznikeim szkło bardzo z grubsza a cała reszta wody znika .

Bateria łazienkowe , panele prysznicowe Deante - tez polecam. łatwe w utrzymaniu , ładnie wyglądają ceną rozsądna.

 

2Komentarze
baczki  
Data dodania: 2010-07-23 09:48:36
dzięki za wskazówki:)) po raz kolejny przekonuję się, że budowlany blog jest potrzebny:))
odpowiedz
kizak7
Data dodania: 2013-05-28 17:03:44
świetne rady na pewno skorzystamy z wielu dzięki:)
odpowiedz

Instalacje

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-07-22

1. Instalacja wod-kan i CO

Po namyśle zdecydowaliśmy się pozostawić instalację CO w Opałku w niezmienionym w stosunku do projektu stanie tj. dół budynku to ogrzewanie podłogowe poza gabinetem , góra to głównie grzejniki we wszystkich sypialniach poza ogrzewaniem podłogowym w łazienkach. Taka decyzja wzięła się też z faktu ,że na dole ( wiatrołap, kuchnia, salon) zdecydowaliśmy się na położenie gresu. Swoją drogą idealna sprawa na letnie upały i Naszego psa. 

Nie zmienialiśmy też instalacji wod-kan w stosunku do projektu (mam na myśli samą koncepcji) poza oczywistymi przenosinami samych końcy przyłączy tu lub tam. Choć tu mała uwaga. Jeden z pionów kanalizacyjnych , który w projekcie idzie w rogu salonu dobrze było by jednak przenieść w inne miejsce. Słychać go po prostu , kiedy wypuszczana jest woda z wanny z łazienki na piętrze ( myślę o łazience znajdującej się po prawo od schodów) .

Do instalacji wody polecam podpiąć na wejściu uzdatniacz a właściwie zmiękczacz wody - u Nas pracuje firmy Buderus. Już wcześniej o Nim pisałem a teraz został praktycznie sprawdzony. Woda w całym instalcji w domu jest miękka, urządzenia działą w cyklach co kilka dni , kiedy w nocy płucze całą wodę znajdującą się w obiegu. Woda jest po prostu lepsza. i można zapomnieć o brudnych szklankach . Polecam.

Dom jest podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej ale z uwagi na spadek uniemożliwiający poprowadzenie kanalizacji grawitacyjnej mamy zamontowaną przepompownię. I tu mała rada - nie warto na tym elemencie specjalnie oszczędzać. Trzeba pamietać ,że ma on działać bezawaryjnie 365/365 dni w roku.

Ponieważ mamy doprowadzony do działki gaz mamy też komfort wykorzystania kotłowni na pralnię i schowek na małe co nieco.

Generalna uwaga co do pomieszczeń budynku jest taka , o czym juz pisałem wcześniej, że mile mnie zaskoczyły swoimi wymiarami .

2. Instalacje elektryczna , logiczna , TV , alarmowa i domofonowa

Instalację elektryczną zrobilismy praktycznie wg. projektu . Zmiany jakie wyszły wyniknęły z innego ułożenia włączników czy kontaktów czy też dołożenia włącznika lub kontaktu. Jedynym odstępstwem było położenie przewodów 4x1,5 do włączników w celu ew. wykorzystania czwartego przewodu do instalacji nazwijmy to "inteligentnej" w jakiejś niedającej sie jeszcze przewidzieć przyszłości. W dwóch pomieszczeniach tj salonie i sypialni na górze zdublowaliśmy też gniazda na dwóch ścianach po to by móc zmieniać miejsca postawienia łóżka czy wypoczynku w salonie.

Do każdego pokoju doprowadzilismy podwójne gniazdo Ethernetowe. Pomysł na wykorzystanie był dwojaki : po pierwsze możliwość podłączenia komputera czy drukarki w domu po zwykłym kablu jakby nie patrzeć 100 MBit/s a po drugie do ew. dzielenia sygnału telewizyjnego , gdybysmy się zdecydowali np. na Cyfrę + ( jako jedyna sieć pozwala podzielić sygnał i uprawnienia za pomocą splittera). W domu mamy tez uruchomioną sieć WiFi oczywiście.

Do każdego pokoju doprowadziliśmy też okablowanie pod sygnał TV. I tu mała uwaga którą przekazał mi Pan instalujący tuner Cyfrowego Polsatu. Dobrze jest na etapie instalacji położyć po dwa kable do każdego pokoju i 3 do , nazwijmy to , głównego tunera . My położyliśmy pojedyńcze kable i podwójny do głównego tunera. Ten dodatkowy ma może pełnić role kabla rezerwowego lub tez być wykorzystany przy tunerze z opcją nagrywania. Trzeci przewód umozliwa podłączenie drugiego tunera innej stacji.

Wielkośc talerza - min 80 cm. I nie dajcie sobie wmówić że talerz należy wieszać na kominie - najlepiej na elewacji i w miejscu do którego byłby w miarę swobodny dostęp. Osobiście nie wyobrażam sobie ,żeby w przypadku jakiś problemów ktoś mi łaził po dachu np. zimą

I jeszcze jedna uwaga - w przypadku instalacji na kilka pomieszczeń warto zainwestować w DOBRY podkreślam DOBRy multiswitch np. taki z możliwością regulazji wzmocnienia na kanałach . Przykład -->  http://www.dipol.com.pl/multiswitch_msr-508_terra_5-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70608.htm

Tak mi doradził mój kolega , który kładł instalacje i doradził dobrze. W większej instalacji aby sygnał był odpowiedniej jakości w każdym pomieszczenie musi byc zainstalowany porządny multiswitch.

Instalacja alarmowa - tu nie ma się o czym rozpisywać, każdemu wg. potrzeb.

Przy instalacji domofonowej jedyna uwaga może byc taka ,że drugi przycisk domofonu został u nas wykorzystany do sterowanie napędem bramy.

3. Instalacji wentylacji mechanicznej

Jak już wcześniej pisałem zrezygnowaliśmy z tradycyjnej wentylacji na rzecz wentylacji wymuszonej. Ale ostatnie upały doskwierały każdemu niezaleznie od posiadanego rodzaju wentylacji więc więcej napiszę na ten temat za jakiś czas.

3Komentarze
Data dodania: 2015-03-13 11:32:01
witam jestem własnie na etapie instalacji, czy mógłby pan mi napisac na priv jak pan zrobił ta instalacje TV oparta na multiswitchu pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2015-03-13 11:34:11
Co do talerza na kominie lub elewacji. Są plusy i minusy. Jak jest dobre dojście do komina to poecam komin, elewacja w ostateczności, potem widać zacieki od rury na elewacji.
odpowiedz
opalek3  
Data dodania: 2016-01-08 16:05:55
wentylacja mechaniczna
Witam, właśnie rozważamy zrobienie w naszym powstającym opałku rekuperacji. Czy z perspektywy czasu jesteście zadowoleni z tego wyboru? Ile kosztowała Was instalacja i jakie są teraz koszty utrzymania?
odpowiedz

Okna , drzwi , tynki wylewki...

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-07-11

Kontynuujemy podsumowywanie budowy :

1. Okna

Temat rzeka. Z perspektywy myśle ,że warto kupić okna o gorszych parametrach jeśli mamy pewność ,że firma porządnie je zamontuje. To z perspektywy długoleteniej eksploatacji sprawa chyba równie ważna co 0,3 W/m2 powierzchni okna. Mniej. My wybraliśmy okna na profilu Aliplast Ideal 7000 z okuciami Winkhaus ActivPilot. Montaż twójwarstwowy  . Teraz byc może przyjrzał bym się bardziej ofercie Veki z racji stosowanych profilów klasy A w tanszych oknach. Choć nie narzekam.

2. Tynki

Z chęci zaoszczędzenie zdecydowaliśmy się ostatecznie na tynki gipsowe . Choc te oszczędności okazały sie mniejsze niż liczyłem i szczerze mówiąc podejmując decyzję jeszcze raz zdecydował bym sie na tynki tradycyjne.  Z gipsowymi było sporo roboty ; wymagały przecierania i zaciąganie gładzią w wielu miejscach. Chyba ,że ktos ma super pewną ekipę.

3. Wylewki

Wszystkie wylewki robiliśmy w sposób tradycyjny - z betoniarki. Wylewki robione mixokretem sa oczywiście gładsze ale nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie - i tak cos na nie musimy położyć. Nie wiem na ile jest to prawdą ale spotkałem się z opinią ,że pod parkiet lepsze są właśnie tradycyjne wylewki.

4. Ocieplenie zewnętrzne

Jak i większość osób dołożylismy kilka cm w stosunku do projektu i połozyliśmy styropian o grubści 15 cm ( w projekcie 12 cm). Jak to się przełoży na zużycie ciepła zimą to jeszcze czas pokaże choć ważniejszym wydaje się być odpowiedni dobór okien i prawidłowe docieplenie dachu.To tędy głównie ucieka ciepła z Naszego domu.Wydaje mi się tez ,że można stosować praktycznie każdy dostępny na rynku styropian nie dając się marketingowemu bełkotowi nt. styropianu z domieszkami , kropkami itp. ponieważ za wyższą cenę dostajemy i tak produkt o podobnych paraetrach cieplnych .

5. Ocieplenie wewnętrzne

Tu zastosowalismy wełna Isover Unimata o przenikalności 0,039 W/m2 . Zastsowalismy następujące grubości :

1. na strychu - w projekcie nie było nic u Nas poszło 15 cm

2. na poddaszu - 15 cm + 5 cm w skosach i 15 cm w suficie. Tu uwaga dla chących w skosy dac grubszą wełnę np. 20 cm. 20 cm to dłuzsze mocowania stelaży i skos "zabiera" więcej przestrzeni nawet przy podniesieniu ściany kolankowej ( co w Opałku jest koniecznością)

6. Drzwi i brama garażowa

Przód domu - wybraliśmy drzwi firmy Gerda.  Z uwagi na fakt ,że drzwi nie sa całkowicie osłoniete przed deszczem czy sniegiem nie zdecydowaliśmy się na drzwi drewniane. Drzwi na ogród to z kolei drzwi stalowe firmy KMT.

Jeśli chodzi o bramę wybraliśmy model z oferty firmy Krispol z napędem BFT

 

Przyszła pora na podsumowywanie budowy

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-07-09

Wymyśliłem sobie , że można by po kolei i po krótce omówić wszystkie zastosowane materiały , technologie , urządzenia i wyposażenie w Naszym domu. Krótko, ponieważ w niektórych przypadkach potrzeba więcej czasu na sprawdzenie , jak dany materiał czy urządzenie zachowuje sie w praktyce . Zaczynamy : 

1. Stan surowy

1. Materiał na ściany nośne i działowe - Thermopor 25 P+W , 11 P+W i 8 P+W firmy Leier - na ściany nośne jak najbardziej ok , materiał tańszy od Porothermu a wbrew obiegowym opiniom , zktórymi się spotkałem nie gorszy. W przypadku ścian działowych spokojnie można by natomiast postawić je np. ze zwykłego gazobetonu  i tym samym mniej kombinować w przypadku wieszania czegokolwiek na ścianie.

2. Beton - oczywiście towarowy ; tu szkoda czasu na rozważanie altermatywy w postacie własnej betoniarki . Oczywiście do murowanie betoniarka sie przyda ; u mnie większość domu była murowane cementem firmy Cemex

3. Strop - Terriva , w Naszym przypadku ceramiczny z firmy Wienerberger. Choć spokojnie mozna stosować pustaki ze Stropexu z tym ,że zostawiamy wtedy obydwa podciągi na parterze budynku. Do stropu koniecznie stosujemy kształtki wieńcowe - też firmy Stropex a nie żaden szalunek z desek. Te kształtki to rewelacyjna sprawa bardzo ułatwiająca zalewanie stropy .

4. Kominy - systemowe z firmy Leier - rzecz bardzo wygodna i warta polecenia. Z tym ,że jesli chodzi o komin do kominka to stawiamy tego typu komin i po kłopocie. Natomiast jeśli planujemy kotłownie na gaz a piec kondensacyjny to można się zastanowić czy jednak nie postawic komin z cegły bo i tak będziemy wkłądali specjalny komin do pieców z zamknięta komorą spalania. Do tego kominy wentylacyjne równiez z firmy Leier ( oczywiście na przykład ). Kominy obudowane cegła klinkierową . I tu uwaga . Prosze zwrócić uwage przy aby nie była to cegła dziurawka. I warto tak na wszelki wypadek zasilikonować wszystkie fugi na kominie - podczas tegorocznych opadów to rozwiązanie eliminowało kłopoty z przenikaniem wody przez fugi.

2. Dach

1. Dachówka firmy Roben angobowana kolor miedziany - taki kolor wybralismy , taki Nam sie spodobał choć wahalismy się nad wyborem koloru kasztanowego ( moim zdaniem nawet ciut ładniejszy - przynajmniej w Robenie) . Pokrycie ( odpukać) sprawdziło sie póki co.Natomiast nie mogę zupełnie przekonać się do dachówek glazurowanych ; jeżdząc samochodem i patrząc na dachy świeci się toto..

2. Dach oczywiście z pełnym deskowaniem i papą - u Nas ten sposób się sprawdził i mogę go z czystym sumieniem polecić .

3. Rynny - my wybralismy stalowe firmy Galeco kolor miedziany; nie mam zaufania to PCV na dachu.

4. Okna dachowe obrotowe - firmy Fakro . Tu po prostu wzieliśmy to co zaproponował Nam Nasz dekarz. Odpukać problemów póki co nie stwierdzono.

Kilka subiektywnych uwag nt. Opałka

Blog:  emilaradek
Data dodania: 2010-07-05

po kilku dniach pomieszkiwania ( być może obiektywnych ) :

1. Układ pomieszczeń domu jest w porządku. Na dziś nic bym nie zmienił anie nie pozamieniał ze sobą miejscami .

2. Mile mnie zaskoczyła wielkość pomieszczeń. Przed umeblowaniem wydawało Nam sie ,że po wstawienie mebli do kuchni czy też mebli i wyposażenia do łazienki zrobi sie krucho z miejscem. A tu miła niespodzianka. Kuchnia jest moim zdaniem zupełnie funkcjonalna . W łazienkach jest sporo miejsca mimo wstawienia do każdej z nich wanny i kabiny prysznicowej 100x100 . Nawet maleńka ubikacja na parterze okazała sie wygodna dla osób gabarytowo  przekraczających średnią. Jedynie garaż mógłby być dłuższy ; autem trzeba dojeżdzać praktycznie do ściany. Podobnie jest z wielkością pokoi na górze - po wstawieniu mebli jest w nich naprawdę sporo miejsca .

3. Zachęcam budujących do pozostawiania salonu Opałka takiego jak w projekcie dzięki czemu pozostaje też w niezmienionej wersji taras domu. To bardzo dobre moim zdaniem rozwiązanie z "zadaszonym tarasem" a jeśli dla kogoś będzie za mały można go powiększyć no. dokładając kostkę.

4. Garderoba - pomieszczenie na medal. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie skosów i zabudowanie ich w taki sposób jak pokazali po raz pierwszy na swoim blogu  Monika z Konradem. My zdecydowaliśmy się na podobną zabudowę i musze przyznac ,że weszła tam masa rzeczy.

5. Kotłownia Opałka jest funkcjonalna i naprawde całkiem spora mimo że mamy w niej piec , pralkę , umywalke , uzdatniacz wodu , centralny odkurzacz to jeszcze znalazło się miejsce na regał np. na słoiki z przetworami :)

6. Świetnym pomysłem jest oczywiście zagospodarowanie stryszku - wychodzi całkiem spore pomieszczenie na rzeczy mało używane .

7. Drewniane schody które zrobilismy są bardzo wygodne i stanowią piękny element dekoracyjny salonu. Każdemu polecam ten typ schodów i przespanie się przed podjęciem decyji o wylaniu schodów z betonu.

Reasumując na gorąco - opinie że projekt jest całkiem przemyslany sprawdzają się w praktyce. Te 140 m2 domu jest całkiem racjonalnie zaprojektowane.

3Komentarze
Data dodania: 2010-07-05 22:03:30
My też prawie nic nie zmieniliśmy w naszym Opałku. Jedyną zmianą jest rezygnacja z jednej łazienki na górze na rzecz pokoju dla gości :)
odpowiedz
Data dodania: 2010-07-06 09:40:57
Gratuluje postępów i przeprowadzki. Mam pytanie do pkt 7. czy nie obawiacie się ze za pare lat drewniane schody zaczną skrzypieć?Pozdarwiam
odpowiedz
Data dodania: 2010-07-06 14:11:38
Nam akurat obydwie łazienki
były potrzebne dlatego obie pozostawiliśmy. A co do schodów to skrzypienie to dla mnie zaleta materiału jakim jest drewno :) Niech się powoli "starzeją" razem z domem :)
odpowiedz
emilaradek
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 361220
Komentarzy: 232
Obserwują: 80
On-line: 9
Wpisów: 90 Galeria zdjęć: 246
Projekt OPAŁEK 2G
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Łódzkie
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2014 grudzień
2014 maj
2013 maj
2011 lipiec
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 styczeń
2010 październik
2010 wrzesień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj
2010 kwiecień
2010 marzec
2010 luty
2010 styczeń
2009 grudzień
2009 listopad
2009 październik
2009 wrzesień
2009 sierpień
2009 lipiec
2009 czerwiec
2009 maj
2009 kwiecień
2009 marzec
2009 styczeń
2008 listopad
2008 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
6 niezalogowanych użytkowników