Ogrodowo
Po etapie budowy przychodzi naturalna kolei żeby zająć otoczeniem domu. My też jeszcze pod koniec budowy zdecydowaliśmy się wykonać projekt ogrodu . Podczas samego wykonania nie trzymaliśmy się sztywno projektu to raz , dwa że zdecydowaliśmy się realizować go etapami i w wiekszości samemu a po trzecie to co wykona się samemu sprawia satysfakcję i daje sporo radości . Z praktycznych rad , które mógłbym przekazać dla będących przed :
1. Projekt ogrodu ! - rzecz podstawowa , wcale nie jakaś bardzo kosztowna, którą warto zrobić przed zakończeniem budowy i rozpoczęciem zakładania np. trawnika. Dlaczego wtedy ? Jest jeszcze pora żeby zrobic np. jakąs dziurę w styropianie przed położeniem tynku na np. kran zewnętrzny potrzebny do podlewania
2. Warto przesadzać - dosłownie. Jesli coś co w projekcie miało cieszyc oczy w rzeczywistości pasuje w inne jego miejsce.
3. Płotki drewniane - u Nas nie sprawdziły sie stopniowo sa zastepowane obrzeżem z kostki brukowej , po którym łatwo mozna jeżdzic kosiarką do trawy .
4. Plan działania - każdy chciałby mieć pięknie na już i oczywiście przy posiadaniu sporej ilości gotówki jest to do wykonania --> firma--> zamowienie--> realizacja--> efekt ale nie ma jak patrzec na własnoręcznie posadzoną roślinę jak rośnie.
Wtedy przyda sie plan działania by niektóre rzeczy wykonać we własciwym czasie - przykład - Załozyliśmy trawnik a potem zdecydowaliśmy się na drenaż - efektem , mimo ostrozności - był zniszczenie części trawnika ( poza tym skopaną) który jako taka odbudował się po 1,5 roku. Fakt , że w dziury po drenażu ułożyłem przy pomocy mojego hydraulika rurki do podlewania oraz połozyłem kable do oświetlenia ogrodu.. ale jednak..
I tyle..
Po trzech latach Nasz ogródek prezentuje się tak :
Altanę "obudowaliśmy" kratkami na których rosnie lub będzie rósł winogron. Dodatkowo za altaną ustawiliśmy kompostowniki na wszystko co się biodegraduje + trawę
Nasz warzywniak - przekonałem się że nie ma jak sałata , maliny marchewka albo seler własnej produkcji . Warzywnika jest na końcu działki
Prawa strona działki to głownie tuje , wrzosy , iglaki róznego rodzaju. Podobnie wygląda tył domu
Przód przy śmietniku to też tuje , iglaki i wrzosy
Strona północno wschodnia i fronotowa działki to kwiaty i kolory - tak bym to okreslił w skrócie
No i strona północna opanowa prze funkie, tawy ozdobne i wierzby.
I tyle udało sie Nam w cześci za pomocą firmy w cześci własoręcznie wykonać..Jak wszystko już zarośnie będzie jeszcze ładniej. Tak sądze :-)